Premýšľate, ako by ste využili voľný víkend? Stavte na najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré lákajú čistou prírodou či tajomnou históriou. Možností je viac než dosť, vďaka čomu si na svoje prídu dospelí aj deti. Ktoré čarovné miesta by ste rozhodne nemali vynechať? Máme pre vás niekoľko tipov.

zdroj: Unsplash.com
Slovenské Rio na Orave
Vedeli ste o tom, že aj na Slovensku nájdete menšie Rio de Janeiro? Socha Ježiša Krista, pre ktorú je toto brazílske mesto známe, sa totižto vypína aj nad menšou obcou Klin na Orave. Hoci je slovenská socha o niečo menšia, rozhodne priláka pozornosť mnohých turistov.
Rio de Klin, ako mnohí toto miesto nazývajú, je v posledných rokoch obľúbenou turistickou atrakciou. Socha Ježiša Krista dosahuje výšku 9,5 metra a týči sa na vrchole Grapa v nadmorskej výške 686 m n. m.
Autorom tejto sochy je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak. Socha sa pýši rozpätím rúk 7 metrov a podstavcom s hmotnosťou 23 ton.
Okrem skvelého zážitku vás určite poteší aj krásny výhľad na okolie. Z kopca Grapa vidíte obec Klin, Námestovo, Oravskú priehradu, Suchú Horu, Vavrečku a Roháče. Rio de Klin je otvorené celoročne. K dispozícii máte aj kryté sedenie, kde si môžete po výšľape oddýchnuť a užiť si pokojné ticho.
Výstup k soche je pomerne rýchly. Ak by vám teda zostal čas, môžete v okolí navštíviť aj ďalšie zaujímavé miesta, ako napríklad:
- rozhľadňa Borová,
- Babia Hora,
- Oravská lesná železnica,
- cyklotrasa Trstená – Nowy Targ.
Najkrajšie prírodné múzeum na Slovensku
K najkrajším miestam na Slovensku patria bezpochyby aj Čičmany. Mnohí ich označujú ako jedno z najkrajších prírodných múzeí na Slovensku. Unikátna drevená architektúra a maľované ornamenty lákajú každý rok tisícky turistov.
Hoci maľby sú v súčasnosti zaujímavou atrakciou, v minulosti išlo o praktické riešenie. Nátery ochraňovali domy pred rôznymi nepriaznivými vplyvmi.
Dedina Čičmany má dlhú históriu. Prvá písomná zmienka sa objavila už v roku 1272. Ak vás zaujíma história, a to, ako sa v minulých storočiach v Čičmanoch žilo, určite by ste nemali vynechať Považské múzeum v Radenovom dome. Múzeum je otvorené celoročne. Vopred si však skontrolujte otváracie hodiny a cenník.
Spolu s múzeom môžete v Čičmanoch navštíviť aj kaštieľ, ktorý bol v roku 2015 kompletne zrekonštruovaný.
Po návšteve tejto malebnej a historickej dediny sa môžete presunúť na objavovanie ďalších miest v okolí. Turisti obľubujú slovenský betlehem v Rajeckej lesnej, Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach či výšľap na vrch Strážov. V zimnej sezóne môžete ísť lyžovať do lyžiarskeho strediska Javorinka.
Vedeli ste, že …
… Čičmany sú najvyššie položenou obcou v Žilinskom kraji? Nachádzajú sa vo výške 655 m n. m.
Tajomný vodopád medzi domami
Hľadáte tajomné miesta na východnom Slovensku? V tom prípade musíte vidieť Hrhovský vodopád medzi domami. Ako už jeho názov napovedá, vodopád sa nachádza v obci Hrhov medzi obytnými domami.
Hrhovský vodopád má výšku približne 15 metrov. Ide o jednoetážový kaskádovitý travertínový vodopád. Jeho šírka v hornej časti je 2,7 metra. Vodopád je napojený na vyvieračku s názvom Féj.
História vyvieračky aj samotného vodopádu je dlhá. Vyvieračka podľa odborníkov svojím neustálym usadzovaním travertínu dokázala za 5 000 rokov vytvoriť približne 16 metrov hrubú vrstvu hnedého travertínu.
Väčšina travertínu sa nachádza severne od obce Hrhov, no sčasti aj pod ňou samotnou. Vďaka veľkému množstvu tohto materiálu predstavovala obec v minulosti dôležité miesto určené pre ťažbu. Ťažbou sa rokmi odstránila veľká časť travertínu, z čoho následne vznikol aj samotný vodopád.
Nad vodopádom dnes nájdete malý mostík, vďaka ktorému sa môžete na vodopád pozrieť zhora.

Nádherná príroda v Slovenskom raji
Patríte k milovníkom prírody a chceli by ste stráviť celý deň vonku? Ideálnou voľbou je Slovenský raj lákajúci množstvom zaujímavých miest a atrakcií. Čo všetko v ňom môžete vidieť?
Jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku
Pre nenáročných turistov je ideálnou voľbou prechádzka na Tomášovský výhľad, ktorý sa považuje za jeden z najkrajších na Slovensku. Ide o skalnaté bralo terasovitého tvaru, ktoré nájdete neďaleko Spišských Tomášoviec. Po výstupe naň si môžete užívať výhľad do rokliny Hornádu či na Vysoké Tatry.
Na Tomášovský výhľad sa dostanete viacerými cestami. Najjednoduchšou je cesta bez výrazného prevýšenia zo Spišských Tomášoviec. Jej dĺžka je len 1,5 kilometra a zvládnu ju aj seniori.
Ak by ste nechceli ísť pešo, môžete si požičať bicykle. Na Tomášovský výhľad vedie pekná cyklotrasa zo Spišských Tomášoviec.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Keď budete v Slovenskom raji, nesmiete vynechať návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na Slovensku. Jej súčasťou sú ľadopády, podlahový ľad, stalaktity aj stalagmity. Najlepším časom na návštevu jaskyne je jar, kedy sa v nej tvorí nádherná ľadová výzdoba.
K jaskyni vedie náučný chodník s dĺžkou približne 1 km. Trasa nie je náročná a zvládnu ju aj deti.
Roklina Suchá Belá
Roklina Suchá Belá je najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji. Niet sa však čomu čudovať. V porovnaní s inými roklinami je ľahko prístupná. Mnohí turisti ju označujú za najromantickejšie miesto Slovenského raja, pretože sa v nej nachádza množstvo vodopádov a kaskád.
Aj napriek tomu, že je roklina prístupná, niektoré časti jej trasy sú pomerne nebezpečné. Prechádzať musíte cez stúpadlá, lávky a rebríky.
Pred návštevou by ste mali vedieť, že prechod tiesňavou je jednosmerný. Prechádza sa len proti prúdu potoka smerom hore. To, že ste na dobrej ceste, vám potvrdí zelená turistická značka.
Roklina Veľký Sokol
Hľadáte tiesňavu na východnom Slovensku? Stavte na tiesňavu Veľký Sokol, ktorá sa niekedy označuje ako roklina. Jej pomenovanie je inšpirované obrovským dravcom, ktorý mal istej žene ukradnúť dieťa, a jeho kosti majú byť dodnes roztrúsené po vysokých bralách nachádzajúcich sa nad roklinou.
Dĺžka rokliny je približne 6 kilometrov. Vo všeobecnosti nemá veľmi dobrú prístupnosť, čo je dôvod, prečo ju turisti navštevujú menej. Ak však máte dostatok odvahy a nejaké skúsenosti s náročnejšou turistikou, rozhodne by ste jej mali dať šancu. Krásna príroda, vodopády a potok si určite zamilujete.
Roklinou preteká potok Sokol vytvárajúci tri krásne vodopády označované Veľký, Malý a Kaskádový vodopád. Nad potokom môžete vidieť masívne bralá týčiace sa až do výšky 300 metrov.
Väčšina ľudí považuje záverečnú časť rokliny za tú najkrajšiu. Jej názov Rothova roklina je inšpirovaný menom prvého turistu, ktorý ňou prešiel.
Roklina Piecky
Ak by pre vás Veľký Sokol nebol tou najlepšou voľbou, navštívte Piecky. Táto nádherná roklina je ideálna na pokojné a romantické prechádzky. Počas nich môžete vidieť viacero vodopádov, ako napríklad Veľký vodopád s výškou až 13 metrov, vodopád Kaskády alebo Terasový vodopád.
Skvelým časom na návštevu rokliny Piecky je leto, jeseň a jar. Vtedy sú schodné aj rebríky a stupačky popri vodopádoch.
Prechod roklinou po žltej značke vám bude trvať približne 2, maximálne 2,5 hodiny. Následne môžete prejsť na červenú turistickú značku, ktorá vedie až k Podlesku.
Kláštorisko
Krásne turistické stredisko Slovenského raja, ktoré láka mnohých turistov, je aj Kláštorisko. Na tomto mieste nájdete množstvo histórie. Nachádzajú sa tu totižto ruiny kartuziánskeho kláštora z 13. storočia.
Priestor kláštoriska využívali už pôvodní obyvatelia Spiša, ktorí ho opevnilli z dvoch prístupných strán. Na mieste starého hradiska tak vzniklo na prelome 12. a 13. storočia nové, ktoré bolo obohnané hradbami, pričom hlavnou úlohou hradieb bolo chrániť ľudí pred tatárskymi útokmi.
Za hradbami v 13. storočí vznikol spomínaný kláštor, ktorý neskôr slúžil ako prvé centrum rehole kartuziánov.
Kláštorisko sa nachádza v centrálnej oblasti Slovenského raja. Získate z neho krásny výhľad na celú Spišskú kotlinu.
Ďalšie miesta Slovenského raja
Chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé alebo romantické miesta na východnom Slovensku, konkrétne v Slovenskom raji? Do svojho cestovateľského zoznamu si zapíšte aj:
- Prielom Hornádu – krásne miesto, ktoré je však vhodné skôr pre skúsenejších turistov. Celkový úsek predstavuje 16 km a jeho súčasťou sú reťaze, stúpadlá, rebríky, mostíky a lávky.
- Kláštorská dolina – jej dĺžka je 1,2 km a láka krásnymi vodopádmi. Na jej konci vyjdete na lúku na Kláštorisku. Ide o skvelý východiskový bod k ďalším miestam Slovenského raja.
- Zejmarská roklina – ide o najkratšiu roklinu v Slovenskom raji. Jej dĺžka je približne 1 km, pričom výstup na jej vrch môže s prestávkami trvať až 2 hodiny.
- Havrania skala – poskytuje vám krásnu vyhliadku na celé okolie. Na vrchol sa dostanete veľmi jednoducho. Zo Stratenského kaňona stačí odbočiť na žltú značku, ktorá vás zavedie až do cieľa.
- Palcmanská maša – označuje sa aj ako najstudenšia vodná nádrž na Slovensku. V lete sa v nej môžete dobre schladiť alebo si požičať vodné bicykle či člny a vychutnávať si slnečné lúče. V zime sa zas môžete na zamrznutej vodnej hladine korčuľovať.
Tip
Ak hľadáte tip na výlet s bábätkom na východnom Slovensku, ideálnou voľbou je Stratenský kaňon. Ide o nenáročnú prechádzku s dĺžkou približne 1 kilometer, pričom cez kaňon prechádza asfaltová cesta vhodná aj pre kočíky.
Exotické kúpele, ktoré si zamilujete
Nie každý túži po celom dni v prírode alebo po náročnej turistike. Niektorí hľadajú možnosti, ako si dobre oddýchnuť. Ak do tejto skupiny patríte aj vy, najlepšou voľbou sú exotické kúpele Hammam nachádzajúce sa v Trenčianskych Tepliciach.
Tieto kúpele boli v minulosti výhradným miestom pre šľachtu. Dnes sú k dispozícii každému, kto si chce dobiť energiu a relaxovať. Veľkolepý areál sa pýši nádherným exotickým prostredím. Samozrejmosťou sú aj vnútorné a vonkajšie bazény.
Keď budete v Trenčianskych tepliciach a predsa by ste chceli nejaký pohyb, v blízkom okolí nájdete:
- Jánošíkovu jaskyňu,
- Dubnický kaštieľ,
- Kláštor Veľká Skalka,
- Opatovskú jaskyňu,
- rozhľadňu Soblahov,
- Trenčianske múzeum,
- Trenčiansky hrad.
Aby ste sa mohli z kúpeľov dostať aj do okolia,
budete potrebovať auto. Ak nemáte svoje vlastné, môžete si jedno
na niekoľko dní požičať.
Krásne skaliská a skalné útvary najrozličnejších tvarov
Ak hľadáte skaly na východnom Slovensku, navštívte Volovské vrchy, ktorých súčasťou je rozsiahly vápencový hrebeň s názvom Murovaná skala. Ten tvoria roztrúsené bralá nachádzajúce sa priamo nad obcou Kojšov.
Pri prechádzaní vrchom si môžete všimnúť rôzne skalné útvary, steny, otvory, jaskyne a priepasti. Okrem nich vás môžu lákať aj tzv. Turniská, ktoré niektorí nazývajú aj Turne.
Turniská predstavujú zoskupenie vápencových veží a brál usporiadaných do kruhu. Jednotlivé veže pritom dosahujú výšku 30 až 60 metrov.
K ďalším atrakciám na tomto mieste patrí mohutná skalná brána označovaná ako Klenba a najväčší skalný tunel na Slovensku – Turninský tunel. Má výšku 10 metrov, šírku 15 metrov a dĺžku 20 metrov.
Volovské vrchy a ich braliská môžete navštíviť počas celého roka. Najkrajšie sú však na jeseň, kedy vás stromy odmenia zlatistým výzorom.
Ak si chcete byť istí, že ste videli všetko a neminuli ste žiadne zo zaujímavých miest, vydajte sa po náučnom chodníku Folkmarská a Murovaná skala. Jeho súčasťou je sedem informačných tabúľ. Trasa náučného chodníka má dĺžku približne 8 km.
Rarita zapísaná v UNESCO
Ide o najväčšiu jaskyňu Slovenského krasu – Domicu – nachádzajúcu sa na južnom okraji Silickej planiny a zapísanú v
UNESCO. Pri jej návšteve si môžete zvoliť krátky okruh s dĺžkou 780 metrov, ktorý má dĺžku trvania 45 minút, prípadne
dlhý okruh s plavbou po podzemnej rieke Styx s dĺžkou 930 metrov. Dĺžka trvania tejto trasy predstavuje 60 minút.
Jaskyňa Domica vytvára spolu s maďarskou jaskyňou Baradla v Aggtelekskom krase komplex s celkovou dĺžkou 25 kilometrov.
Domica má veľmi dlhú históriu. Výskumníci tu našli stalagmity, stalaktity, stalagnáty a nálezy staré 5 až 6-tisíc rokov, na základe ktorých sa domnievajú, že jaskyňu osídľovali pravekí ľudia.
Jaskyňa Domica nie je otvorená celý rok. Navštíviť ju môžete od začiatku februára do decembra.
Vedeli ste, že …
… Domica upútala mnohých filmárov? Nakrúcali sa tu viaceré filmy, vrátane Soľ nad zlato, Rekviem za rytíře a Popolvár najväčší na svete.
Najkrajší zámok v Európe
Aký by to bol zoznam najkrajších miest na Slovensku, ak by sa v ňom nenachádzal Bojnický zámok? Najromantickejší zámok vyhľadávajú nielen domáci, ale aj zahraniční turisti.
Bojnický zámok bol pôvodne gotickým hradom pochádzajúcim z 11. storočia. Počas histórie sa v ňom vystriedalo veľké množstvo panovníkov, ktorí ho menili podľa vlastných predstáv. K nim patrili Matúš Čák Trenčiansky, Mater Korvín či Thurzovci.
Svoju súčasnú podobu získal zámok v priebehu 19. a 20. storočia, kedy patril Pálffyovcom.
V súčasnosti sú k dispozícii denné aj večerné prehliadky trvajúce 90 minút. Ak by ste nechceli klasickú prehliadku, zámok navštívte počas rôznych akcií, ako sú napríklad:
- Noc strašidiel,
- Valentín na zámku,
- Medzinárodný deň detí na zámku,
- Rozprávkový zámok,
- Mikuláš a Vianoce na zámku.
Okrem interiéru si nezabudnite pozrieť aj exteriér zámku. V jeho okolí sa nachádza prírodná travertínová jaskyňa s dvoma jazierkami a nechýba ani niekoľko vzácnych stromov, ako napríklad Lipa kráľa Mateja.
Románsky kostolík s dlhou históriou
Krásnym a jedinečným miestom ideálnym na jednodňový výlet je rozhodne Drážovský kostolík vypínajúci sa nad mestskou časťou Drážovce. Kostolík, ktorý sa nazýva aj Kostol svätého Michala Archanjela, pochádza z 12. storočia a je najstarším románskym kostolom na Slovensku.
Kostolík nájdete na jednom z výbežkov Tribečského pohoria, odkiaľ môžete získať dychberúci výhľad na blízke aj vzdialené okolie.
Drážovský kostolík je počas roka zatvorený. Otvára sa len na omšu, ktorá sa koná raz do roka – 29. septembra, kedy sa oslavuje meno Michal.
Obľúbený národný park so zaujímavým kaňonom
Stále premýšľate, kam na výlet na východnom Slovensku? Vyberte si Národný park Poloniny, ktorý bol v roku 1993 zaradený organizáciou UNESCO do siete medzinárodných biosférických rezervácií.
Národný park je najvýchodnejším slovenským národným parkom. Približne 80 % jeho územia tvoria lesy. Okrem krásnej prírody si však môžete užívať aj pozorovanie nočnej oblohy v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle.
Čo ďalšie by ste nemali v Poloninách vynechať?
- Náučný chodník Ulič,
- Rabiu skalu,
- najvýchodnejší bod – vrch Kremenec,
- hraničnú čiaru – Čierťaž.
Jednodňové výlety pre deti na východnom Slovensku
Máte malé deti a premýšľate, kam by ste s nimi mohli ísť na jeden deň? Východné Slovensko vám toho poskytuje viac než dosť. Vyberáme pre vás tie najzaujímavejšie tipy:
- Spišský hrad – keď sú deti o niečo väčšie, môže ich zaujať história Spišského hradu, ktorý je od roku 1993 súčasťou UNESCO.
- Viktóriine záhrady – nachádzajú sa síce na severovýchode Slovenska, presnejšie pri Starej Ľubovni, no ide o skvelé riešenie pre každého rodiča hľadajúceho zaujímavé miesto pre jeho dieťa. Viktóriine záhrady sú ideálne na piknik alebo oddych v prírode. Deti zaujme najmä bludisko, ktoré je najväčšie svojho druhu v strednej Európe.
- Drevené kostolíky – na východnom Slovensku nájdete množstvo krásnych drevených kostolíkov s dlhou históriou. Tie najkrajšie sa nachádzajú v obciach Bodružal, Ladomirová, Nižný Komárik či Hervartov.
- Kaštieľ v Betliari – deti môže zaujať aj nádherný kaštieľ v Betliari, ktorý bol reprezentačným a loveckým sídlom rodiny Andrássyovcov.
- Jaskyňa Zlá diera – jediná sprístupnená jaskyňa na území Prešovského kraja spraví z každého návštevníka pravého jaskyniara. Jaskyňa nie je osvetlená a pri vstupe dostanete kombinézu, helmu a lampu. Trasa trvá približne 40 minút a nie je náročná. Zvládnu ju aj tie najmenšie deti.

zdroj: Unsplash.com
Navštívte najkrajšie miesta na Slovensku
Slovensko má množstvo krásnych miest, ktoré lákajú čistou prírodou, históriou a výhľadmi na okolie. Vyberte si jedno aj vy a strávte voľný víkend cestovaním po našej krajine. Pokiaľ ale chcete, aby bolo vaše cestovanie komfortné a príjemné, budete potrebovať auto. Ak ho nevlastníte, môžete si ho jednoducho požičať. Ak by ste si urobili víkendový výlet štyria, požičanie auta v Europcar by vás vyšlo na 90 až 120 eur, podľa typu auta. Ak ste však milovníkom väčších partií kamarátov, na výlet môžete ísť s nami až ôsmi, a to už za 300 eur.
Požičajte si auto v Europcar