- Fleet Guide
-
Deals
Local dealsWorldwide dealsPartner deals
- Services
-
Worldwide locations
Top CitiesTop Stations
-
Blog
Blog
Neveríte, že má Bratislava zaujímavé miesta, ktoré sú ideálne na turistiku, ale aj pre milovníkov histórie? Naše hlavné mesto má rozhodne čo ponúknuť a nejde iba o populárne pamiatky alebo centrum mesta. V Bratislave nájdete aj krásnu prírodu a možnosti na športové aktivity. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na zaujímavé miesta v Bratislave.
zdroj: unsplash.com
Pri návšteve hlavného mesta nemôžete obísť Bratislavský hrad, ktorý je symbolom Bratislavy. Týči sa na hradnom kopci asi 80 m nad Dunajom, takže z hradieb a terás máte krásny výhľad na mesto. V interiéri hradu je Historické múzeum, ktoré môžete navštíviť každý deň okrem utorka v čase od 10:00 do 18:00, pričom posledný vstup je možný o 17:00. Okrem základného vstupného je možnosť zakúpiť si aj zvýhodnenú rodinnú vstupenku.
Ak chcete stráviť deň v Bratislave, niekoľko hodín určite venujete aj Bratislavskému hradu. Atmosféru hradu si však môžete vychutnať aj počas Letných shakespearovských slávností, ktoré sa na hrade konajú každý rok. Počas júla a augusta nádvorie ožíva shakespearovskými klasikami, ktoré dovolenku alebo výlet určite spríjemnia.
Na Bratislavský hrad sa môžete dostať autom, ktoré je možné parkovať v podzemnej garáži Hrad. Platené parkovanie je určené najmä návštevníkom hradu, resp. akcií, ktoré sú v areáli organizované. Samozrejme môžete využiť aj bratislavskú MHD, k hradu vás privezie trolejbus č. 47.
zdroj: unsplash.com
O tom, že má aj Bratislava pekné miesta na výlety do prírody, vás presvedčí práve Železná studnička. Ide o skvelú lokalitu na výlety, túry, cyklistiku, bežkovanie, ale aj opekačky s rodinou alebo priateľmi. Železná studnička patrí do Bratislavského lesoparku a leží v okrajovej časti chránenej oblasti Malé Karpaty. Názov dostala podľa železitého prameňa, ktorý v tejto lokalite vyviera. Železnou studničkou preteká rieka Vydrica, ktorá zásobuje štyri rybníky. Teraz už viete, kam ísť v Bratislave, ak túžite po prírode. V rámci Železnej studničky môžete využiť športoviská, detské ihriská, alebo navštíviť amfiteáter na Partizánskej lúke.
Vybrať sa môžete aj na jednoduchú túru Železná studnička – Kamzík – Červený most, ktorej dĺžka je asi 4 km s prevýšením 210 m. Pýtate sa, či má aj Bratislava atrakcie zadarmo? Áno! A niekoľko z nich je aj v tejto veľmi obľúbenej rekreačnej lokalite. Patrí k nim napríklad železničná stanica Železná studienka, ktorá zaujme najmä historickou budovou. Pozrieť by ste si mali aj mlyny na Vydrici, Červený železničný most, bunker nad Klepáčom či delo na Partizánskej lúke. V lokalite je aj viacero bufetov a podnikov, kde sa môžete občerstviť, niektoré sú však otvorené nepravidelne v závislosti od sezóny. Ak si vezmete jedlo zo sebou, môžete sa najesť v niektorom z prístreškov pre turistov.
Dostupnosť Železnej studničky je veľmi dobrá, či už MHD alebo autom. Na Železnej studničke je veľké parkovisko, ktoré však býva najmä počas víkendov a poobedí v pracovné dni pomerne plné. Hlavné parkovisko je za Červeným mostom. Využiť môžete autobus či trolejbus bratislavskej MHD aj vlakovú dopravu.
O tom, že má Bratislava zaujímavé miesta, vás presvedčí aj ostrov Sihoť, čo je chránený vodárenský areál v mestskej časti Karlova Ves. Súčasťou areálu je Vodárenské múzeum, ktoré sídli v historických priestoroch prvej čerpacej stanice v Bratislave, Vodárenská záhrada a moderná vodárenská infraštruktúra vrátane čerpacej stanice pitných vôd. Expozícia múzea je zameraná na históriu vodárenstva v Bratislave a v jej okolí, ale aj na súčasnosť. Múzeum má aj podzemnú časť, v ktorej môžete vidieť časti pôvodných armatúr z roku 1912. Expozícia vodárenského múzea je otvorená v pracovné dni od 9:00 – 14:00 hod.
Vo vodárenskej záhrade vás okrem iného čaká kaskádová fontána Kvapka vody a vodojem s vyhliadkou, ihrisko, priestor na hranie volejbalu či futbalu aj exteriérová expozícia múzea. Vodárenskú záhradu je možné navštíviť každý deň od úsvitu až do zotmenia. Otváracia doba sa teda líši podľa ročného obdobia. V prípade kalamitnej situácie a pri vyhlásení 1. stupňa meteorologických výstrah podľa SHMÚ je záhrada zatvorená.
Vodárenské múzeum a záhradu nájdete na Devínskej ceste prakticky hneď po odbočení z Karloveskej alebo Botanickej. Oproti areálu, na opačnej strane cesty, je menšie parkovisko. Zaparkovať sa ale dá aj na cca 1,2 km vzdialenom parkovisku pod mostom Lafranconi. K múzeu môžete prejsť pešo, na bicykli alebo MHD. Hneď oproti Vodárenskému múzeu je autobusová zastávka MHD, na dosah je aj zastávka električky.
Ak sa rozhodnete svoje alebo prenajaté auto zaparkovať na parkovisku pod mostom Lafranconi, môžete v ceste pokračovať práve električkou. Nastúpiť sa dá na zastávke Lafranconi a vystúpite na zastávke Riviéra. Prejdete cca 200 m pešo a ste na mieste.
Hrad Devín leží v mestskej časti Devín na sútoku riek Dunaj a Morava a je národnou kultúrnou pamiatkou. Ide o stredoveký hrad, z ktorého budete mať krásny výhľad nielen na sútok riek, ale aj okolitú prírodu, kam sa taktiež môžete vybrať na výlet. Hrad Devín bol významným kultúrnym a vojenským centrom a jeho históriu môžete objavovať priamo na hrade. V areáli je stála expozícia Hrad Devín v 13. – 20. storočí. Môžete si tak pozrieť viac ako 300 archeologických nálezov aj geologickú históriu hradného brala.
Ak chcete vidieť najkrajšie miesta v Bratislave behom jedného dňa, spravte si cyklovýlet a prevezte sa zo spomínaného ostrova Sihoť na hrad Devín a prípadne to potiahnite až na Cyklomost slobody, ktorý spája Devínsku Novú Ves so Schlosshofom. Táto trasa je ideálna na jednodňové výlety v Bratislave, samozrejme pre športovejšie založených návštevníkov. Výlet na Devín je možné spojiť aj s turistikou v Malých Karpatoch. Ako vidíte, aj v Bratislave sú zaujímavé miesta, tak z pohľadu histórie, ako aj turistiky. Hrad Devín však určite patrí aj medzi najkrajšie miesta na Slovensku.
Pre návštevníkov, ktorí prídu autom, je k dispozícii parkovisko priamo pod hradom. Z tohto miesta sa môžete vybrať aj na túru alebo cyklovýlet na spomínaný Most slobody alebo až na Schlosshof. Na Devín vás privezie aj autobus MHD.
zdroj: unsplash.com
Starú radnicu, resp. komplex budov, môžete obdivovať na Primaciálnom námestí, teda v centre mesta. Výnimočnou súčasťou architektúry je interiér, v ktorom je zachovalá výzdoba z čias od stredoveku až po 19. storočie. Navštíviť môžete aj stálu expozíciu. V priestoroch radnice sa konajú rôzne podujatia, výstavy a podobne. Radnica od roku 1868 slúži ako sídlo Múzea mesta Bratislavy. Z veže radnice budete mať krásny výhľad na historické centrum Bratislavy. Kúsok od radnice stojí Primaciálny palác, čo je palác z 18. storočia, v ktorom dnes sídli primátor Bratislavy. Okrem toho je v ňom aj expozícia anglických tapisérií zo 17. storočia.
Keďže Stará radnica leží v historickom centre mesta, svoje alebo prenajaté auto budete musieť zaparkovať na niektorom z okolitých parkovísk:
Čo sa týka MHD, využiť môžete električku (zástavka Centrum) a následne prejsť pešo cca 300 m. Ďalšou možnosťou je autobus alebo trolejbus (oba stoja na zastávke Hodžovo námestie). V tomto prípade budete musieť prejsť asi 650 m. Avšak zo zastávky Hodžovo námestie to máte na skok k Prezidentskému palácu a do Grasalkovičovej záhrady.
Devínska Kobyla je vrch ležiaci medzi mestskými časťami Dúbravka, Devín, Devínska Nová Ves a Karlova Ves. Na vrchole Devínskej Kobyly sa týči rozhľadňa, na ktorej by ste sa určite mali zastaviť. Výlet na rozhľadňu je nenáročný. Medzi obľúbené lokality kam do Bratislavy na výlet sa zaradila v roku 2020, kedy bola otvorená. Aby ste si mohli dopriať výhľad nielen na okolie, ale dokonca aj na Rakúsko, Maďarsko a Česko musíte si vyšliapať 112 schodov, ktoré vás privedú na vrchol rozhľadne do výšky 21 m.
Na rozhľadňu sa dá dostať dvoma trasami. Jednoduchšia trasa na Kobylu vedie z Dúbravky, zvládnu ju aj deti alebo starší ľudia. Auto zaparkujte na mieste, ktoré sa nazýva Dúbravská hlavica. Vyberte sa po červenej turistickej trase, ktorá vedie po asfaltovej ceste. Cesta pešo trvá približne pol hodinu. K Dúbravskej hlavici sa dá dostať aj MHD, vystúpite na zastávke Alexyho ak pôjdete električkou a Vendelínska ak prídete autobusom. Zo zastávky sa vydáte smerom hore pešo, k Dúbravskej hlavici sú to asi 2 km.
Trasa z Devínskej Novej Vsi je o niečo náročnejšia, ale vyšliapať ju zvládnu aj menej zdatní turisti. Vyberiete sa po zelenej turistickej značke a na vrchole Devínskej Kobyly by ste mali byť asi po 1,5 hodine v závislosti od vášho tempa a prestávok.
Raketová základňa na Devínskej Kobyle je ďalším dôkazom toho, že má Bratislava zaujímavé miesta, ktoré nie sú príliš známe. Základňa je určite zaujímavá najmä pre tých, ktorých fascinujú staré vojenské objekty. Avšak nezameniteľná atmosféra bývalých vojenských objektov zanechá dojem vo väčšine návštevníkov. Základňa leží takmer na vrchole Devínskej Kobyly a pozostáva z niekoľkých schátraných objektov, ktorá sú však pre milovníkov histórie veľkým lákadlom.
K základni sa viete dostať turistickou trasou z Dúbravky aj z Devínskej Novej Vsi. Kopec si môžete vyšliapať pešo alebo na bicykli. Raketová základňa leží na trase z Dúbravky na rozhľadňu na Devínskej Kobyle. Ak sa vyberiete touto menej náročnou trasou, základňu nájdete pod vrcholom.
Ak premýšľate, kam v Bratislave do prírody, Devínska Kobyla je krásne a zaujímavé miesto. Keď už budete v tejto lokalite, naplánujte si trasu aj cez Sandberg. Je to národná prírodná rezervácia s najvyšším stupňom ochrany. Sandberg patrí medzi najkrajšie miesta v Bratislave, aspoň čo sa týka prírodných krás. Očaria vás skamenelé pieskové duny aj originálna flóra a fauna. Toto miesto je jednou z najvýznamnejších paleontologických lokalít na Slovensku, našli sa tu skameneliny, žraločie zuby, kosti tuleňa či veľrýb, jednoducho rôzne pozostatky mora. Bonusom je skvelý výhľad na rieku Morava.
Sandberg budete mať cestou na rozhľadňu na Devínskej Kobyle, ak si vyberiete trasu z Devínskej Novej Vsi, takže ak uvažujete, kam v Bratislave do prírody, odpoveď je zrejme jasná. Pekná je aj trasa vedúca od hradu Devín, ktorá vedie cez Devínsku Kobylu. Z Devína pôjdete po modrej značke asi 1,5 hodiny.
Ak chcete vidieť iba Sandberg, vyberte sa z centra Devínskej Novej Vsi po modrej turistickej značke. Výstup bude trvať približne pol hodinu. Auto môžete parkovať buď pod hradom Devín, v Devínskej Novej Vsi na ulici Pavla Horova, pri Dendroparku alebo na menšom parkovisku na ulici Na hriadkach. Doprava je možná aj autobusom MHD, vystúpite na zastávke Pri Sandbergu.
Premýšľate, čo navštíviť v Bratislave, aby ste ju mali ako na dlani? Slavín je vojnový pamätník, z ktorého budete mať jeden z najkrajších výhľadov na mesto. Obzvlášť krásny bude po zotmení. Slavín je najväčší pamätník v strednej Európe, má výšku 52 m a jednoznačne sa dá označiť za jednu z dominánt hlavného mesta. Na Slavíne je pochovaných 6845 vojakov Sovietskej armády padlých pri oslobodzovaní Bratislavy počas 2. svetovej vojny. Pamätník je prístupný bez obmedzení, takže ho môžete navštíviť kedykoľvek.
Príjemným zážitkom je aj prechádzka po okolí medzi vilami z obdobia Rakúska-Uhorska a medzivojnového obdobia. Asi 10 minút pešo od Slavína je Horský park, takže už viete aj to, kam v Bratislave do prírody. Horský park je výsledkom úpravy už existujúceho lesného prostredia. Centrom parku je Justiho pamätník s odpočinkovou terasou. Oddýchnuť si môžete aj v historickej horárni Horský park.
Na Slavín sa môžete dostať autom, ktoré je možné zaparkovať na spojnici ulíc Na Slavíne a Havlíčkova. Bližšie k pamätníku sa autom nedostanete. Keďže ide o parkovanie na ulici, dávajte pozor, aby ste niekomu neblokovali vjazd do garáže. Na Slavín sa dostanete aj MHD. Trolejbus č. 47 vás odvezie z Hodžovho námestia až na Slavín, prípadne si môžete spraviť prechádzku. Z Hodžovho námestia na Slavín je to asi 1,5 km, ale počítajte s tým, že pôjdete aj do kopca.
zdroj: unsplash.com
Fontána lásky sa nachádza v mestskej časti Ružinov. V blízkosti križovatky Záhradnícka a Miletičova nájdete fontánu, ktorú preslávil film Fontána pre Zuzanu. Stačí si v Google maps zadať Fontána lásky (Fontána pre Zuzanu) a získate presnú polohu. Fontána bola v roku 2008 zrekonštruovaná a svojím spôsobom patrí medzi romantické miesta v Bratislave. Zastaviť sa pri nej môžete v rámci potuliek v širšom centre mesta.
Ktoré miesto v Bratislave navštívite ako prvé? Aj keď je centrum Bratislavy vhodné najmä pre peších turistov, na vzdialenejšie atrakcie vám bude pohodlnejšie auto. Ak nemáte svoje vlastné, môžete si prenajať auto od Europcar na jednej z dvoch pobočkách v Bratislave. Trojdňový výlet si so 4 až 5 člennou posádkou viete s nami užiť už od 90 eur.